Diagnostyka i leczenie niedrożności nosa


Niedrożność nosa może być spowodowana kilkoma stanami, które powodują znaczny dyskomfort u pacjenta, a nierzadko prowadzą do groźnych powikłań w przypadku zaniechania leczenia.

 

Przyczyny utrudnionego oddychania (blokady) przez nos:

- Przerost małżowin nosa to najczęstsza przyczyna blokady nosa, która może być z powodzeniem leczona zabiegowo z dobrym efektem. Zabieg konchoplastyki jest przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Pacjent około godziny po zabiegu  może udać się do domu.

Zabieg operacyjny jest wykonywany z użyciem odpowiednich technik, które chronią przed zakładaniem bolesnej tamponady nosa. 

 

- Skrzywienie przegrody nosa to operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Nie jest to łamanie nosa (wbrew mitom) i nie zawsze jest konieczne tamponowanie nosa (tylko w przypadku krwawienia). W przypadku prawidłowego przebiegu pooperacyjnego pacjent wychodzi do domu 16-18 godzin po operacji.

 

- Deformacja pourazowa nosa zewnętrznego- to bardziej złożony stan, którego leczenie dla uzyskania dobrego efektu estetycznego i zadowalającej drożności nosa musi obejmować zwykle naprawę zarówno struktur kostnych nosa jak i przegrody nosa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Ostatnim etapem zabiegu jest tamponada nosa oraz opatrunek zewnętrzny

 

- Zrosty pooperacyjne lub samoistne jam nosa- zabieg wykonuję z bardzo wysoką skutecznością w znieczuleniu miejscowym z użyciem lasera co zapobiega ponownym zrostom.

 

- Zwężenie zastawki nosa

 

- Zarośnięcie nozdrzy tylnych

 

- Zmiany polipowate nosa (polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa)

 

- Guzy nowotworowe, naczyniowe, zapalne

 

- kamień nosowy (rynolit)